دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۳ تير
مراسم گرامیداشت روز ماما/ دکتر اسماعیلی: جامعه مامایی اصلی ترین حلقه تامین سلامت خانواده است
مراسم گرامیداشت روز جهانی ماما و تجلیل از ماماهای نمونه کشوری و استانی صبح امروز در سالن شهید دکتر رحیمی دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، سرپرست معاونت درمان دانشگاه با بیان اینکه تولد یک انسان سالم منوط به مراقبت سالم است گفت: جامعه مامایی با نقش محوری خود در تامین سلامت بانوان و نوزادان ، اصلی ترین حلقه تامین سلامت خانواده است.
 
دکتر علی اکبر اسماعیلی ارایه خدمات سلامت مادر و نوزاد، دستیابی به کاهش میزان مرگ و میر مادر و نوزاد و کاهش عوارض جسمی/ روانی مادر و نوزاد را از مهمترین اهداف جامعه مامایی در سطوح مختلف آموزشی، بهداشتی و درمانی در کشور دانست و افزود: گرامیداشت روز جهانی ماما ،فرصت مغتنمی برای توجه هر چه بیشتر مردم و مسئولان نسبت به جایگاه و اهمیت حرفه مامایی در ارتقا سلامت خانواده وتامین سلامت جامعه ست.
وی با اعلام اینکه مجموع موالید (زایمان طبیعی و سزارین) بیش از 15 هزار و 300 مورد در سال 1400 بوده است. خاطرنشان کرد: شاخص سزارین استان در پایان سال گذشته 40 درصد بوده است. با توجه به اهداف برنامه ششم توسعه می بایست ضمن حفظ وضعیت در جهت کاهش 5 درصدی این شاخص در سال جاری اقدامات موثری انجام گردد.
سرپرست معاونت درمان دانشگاه در ادامه به اهم اقدامات انجام شده با رویکرد افزایش رشد جمعیت اشاره کرد و گفت:انجام 6383 زایمان طبیعی کاملا رایگان در بیمارستان های دولتی استان در سال 1400، برگزاری 13 دوره آموزشی جهت توانمند سازی و ارتقای مهارت های بالینی ارائه دهندگان خدمات زایمانی حوزه درمان در سال 1400، تجهیز مرکز ناباروری سطح 3 استان، جذب دو نیروی فوق تخصص ناباروری در مرکز ناباروری، اخذ مجوز راه اندازی مرکز سطح 2 ناباروری در شهرستان طبس و فردوس در سال 1400،پیش بینی برنامه های آموزشی مرتبط در سال 1401 و انجام اقدامات درمانی،پذیرش،معاینه،تشخیص و درمان کلیه مراجعین ناباروری مطابق دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع از اهم این فعالیت ها بوده است
دکتر اسماعیلی از ارائه خدمات ICSI ،IVF ،IUI ،فریز سلولهای جنسی، فریز جنین، هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی در مرکزناباروری دانشگاه خبر داد و گفت: تعداد IUI انجام شده:140 مورد،تعداد بارداری مثبت حاصل از اقدامات درمانی انجام شده:40مورد، تعدادIVF انجام شده :93 و تعداد IO انجام شده :49 بوده است.
وی تصریح کرد: وزارت بهداشت مکلف است در راستای تأمین، حفظ، ارتقای سلامت مادر و نوزاد و کاهش سالانه پنج درصد از میزان زایمان غیرطبیعی نسبت به نرخ کل زایمان در کشور تا رسیدن به نرخ میانگین جهانی اقدام نماید. براین اساس در برنامه ششم توسعه هدف تعیین شده برای استان خراسان جنوبی دستیابی به شاخص 60 درصدی زایمان طبیعی تعریف شد.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه، با بیان اینکه هدف از برنامه مراقبتهای دوران بارداری این است که هر حاملگی منجر به تولد نوزادی سالم گردد. بدون این که جان مادر به خطر افتد گفت: در حقیقت دو هدف اصلی آن شامل تامین سلامت مادر و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از عوارض بارداری و زایمان و تامین سلامت جنین ونوزاد است.
دکتر مجید شایسته با اعلام اینکه است درحوزه معاونت بهداشتی دانشگاه ارائه خدمات توسط 213 ماما در 102  مرکز خدمات جامع سلامت و70 پایگاه بهداشتی در جهت ارتقاء سلامت مادران استان به نحو مطلوب به کلیه ساکنین شهر و روستا انجام میشود افزود: ثبت خدمات ارایه شده، خدمات پیش از بارداری، شناسایی و ارایه خدمات در دوران بارداری، کنترل مادران زایمان کرده در سه نوبت، فعال‌سازی بستر آموزش مجازی، تخصیص سهمیه واکسن آنفلوآنزا برای مادران باردار و واکسیناسیون کرونا از مهمترین اقدامات برای تحقق زایمان طبیعی در استان بوده است.
وی با ارائه گزارش عملکرد مامایی حوزه بهداشت در سال 1400 نصریح کرد: مراقبت با کفایت از مادران در دوران بارداری ، زایمان وپس از زایمان یکی از راهکارهای کاهش مرگ و میر مادران محسوب می شود . این راهکار به منظور به ثمر رساندن یک بارداری وتامین سلامت مادرو نوزاد طی سالیان متمادی در کشورها بکار گرفته شده و هم اکنون هیچ تردیدی در اثربخشی آن وجود ندارد.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه با ذکر آیاتی از قرآن به اهمیت و جایگاه کار مامایی اشاره کرد و گفت:زحمات و تلاش های همکاران مامایی برای تولد نوزاد سالم قابل تقدیر است و به ویژه اینکه بخش زنان و زایمان بیمارستان ولیعصر(عج) از آغاز شیوع کرونا، مثل دوران قبل از این بحران به ارائه خدمات مشغول بودند
دکتر غلامحسین محمودی راد همچنین از کسب موافقت های اولیه برای راه اندازی رشته کارشناسی ارشد مامایی در علوم پزشکی بیرجند خبر داد.
پایان بخش این مراسم تجلیل از ماماهای نمونه کشوری و استانی بود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
953
تاریخ:
1401/02/20
Powered by DorsaPortal